Dużo większy zasięg sygnałów od satelitów systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oznajmiła o zaczęciu emisji roboczych danych nawigacyjnych przez nowe dwa satelity systemu zwanego Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika systemu GPS. Rozszerza to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo numer 9 a także 10 były ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po zrealizowaniu długich, wymagających testów na orbicie, udało się potwierdzić ich funkcjonowanie w pełni zgodnie z wyliczeniami. W szczególności, z wykorzystaniem 20-metrowej anteny w siedzibie ESA na terenie Belgii, przeprowadzono pomiary częstotliwości fal radiowych generowanych z owych satelitów, żeby sprawdzić formę sygnału i jego wielkość.

Sprawdzono oprócz tego wydajność współpracy z naziemną siecią systemu satelitarnego Galileo. Testy były koordynowane z terenu Galileo Control Centres w mieście Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec jak również w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie komend a także monitorowanie satelitów, natomiast w drugim kontrolowanie przesyłania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Testy skończyły się satysfakcjonującymi wynikami na kilka dni wcześniej aniżeli przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. orbitery zaczęły wysyłanie pełnych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi obecnie także badania dwóch następnych satelitów do nawigacji (o numerze 11 a także 12), które wystrzelono 17 grudnia 2015 r. Natomiast orbitery nr 13 a także 14 odbyły niedawno testy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii a następnie zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na start.

Tymczasem w Niemczech prowadzona jest produkcja dwunastu nowych orbiterów Galileo. Kompletny system Galileo będzie liczył 24 orbitery. Aktualnie emitowane sygnały nawigacyjne są w formie „roboczej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do naszykowania towarów oraz usług, które w późniejszym czasie zostaną udostępnione samym użytkownikom.