Inni raka leczą. Polacy na raka odchodzą

Nowotwór prostaty da się pokonać stosując środek medyczny na nowotwór piersi, za to medykament na czerniaka może być efektywny w terapii nowotworu jelita grubego. Pod warunkiem, iż sprawdzi się, która mutagen wywołał nowotwór u pacjenta. Jakby polscy lekarze mogli diagnozować w taki sposób, jak lekarze z Ameryki, chorzy mogliby uniknąć wyniszczającego leczenia, chociażby stosowanej w zasadzie na ślepo trafił chemioterapii. Sporej części z takich osób ocaliłoby życie.

Rewolucja w onkologii

Jeszcze jeszcze niedawno dzieliło się nowotwory w zależności od narządów, jakie atakowały. Badano raka piersi, skóry, jelita cienkiego bądź prostaty Obecnie wiemy, iż to nie tylko miejsce, ale w głównej mierze pojawianie się określonych mutagenów powoduje, iż określony sposób leczenia okazuje się okazać się skuteczny albo zdecydowanie nie. Foundation Medicine w Cambridge bada przekazane fragmenty guzów pacjentów z całego świata analizując do tego setki genów, które mogą mieć wkład w rozwijaniu się guzów. Dla każdego pacjenta szykuje osobny raport prezentujący dostępną wiedzę na temat wykrytych zmian genomowych oraz porady, jakiego typu leki oraz dlaczego należy zastosować w tym konkretnym przypadku.

W ciele letniej obywatelki Ameryki Corey Wood nowotwór płuc wykryto 14 dni po fakcie, gdy odbyła półmaraton. Pacjentka była w doskonałej formie oraz absolutnie nie obserwowano u niej jakichkolwiek objawów choroby. W czasie wizyty u okulisty, na którą udała się po prostu po soczewki kontaktowe oznajmiła okuliście iż ma świetlne błyski w oczach. Ten zlecił pełne badania, w trakcie których znaleziono zmiany nowotworowe w płucu, węzłach chłonnych jak również przerzuty do kości. Okazał się to nowotwór płuc w poważnym czwartym stadium. Zdawało się, że jedyną metodą leczenia stanie się długa a także wyniszczająca chemioterapia. Jej lekarz prowadzący przekazał jednakże materiał z nowowoworu do wykonania badań profilowania genomowego. Ustalono, że raka spowodowała mutacja genów ROS1 oraz jest na nią nakierowane lekarstwo. Było skuteczne. Dzisiaj płuca Corey Wood są zdrowe. Cud? Absolutnie nie, to sukces medycyny spersonalizowanej.

Terapia celowana

Sprawdzenie form mutacyjnych znajdujących się w próbce z nowotworem u leczonej osoby oraz dobór odpowiedniej terapii do określonej sytuacji – stanowi to unikalne podejście do leczenia nowotworu. Dr Mike Pellini szef Foundation Medicine z Cambridge w Massachusetts, która tego typu badania realizuje ocenia, iż dzięki nim pacjent otrzymuje bezpieczny środek w niezbędnej dawce nastawiony na dany cel. Od momentu przekazania próbki do napisania finalnego raportu upływa w granicach 2 tygodni. Aby wykonać test niezbędna będzie mała ilość tkanki nowotworowej. Będzie mogła to być tkanka pobrana wcześniej do badania histopatologicznego. Wynik badania prezentuje informację o najistotniejszych dla przebiegu terapii zmianach nowotworowych, ewentualnych terapiach celowanych, dostępnych badaniach klinicznych wykonywanych z lekami, które pomagają. Taka wiedza daje możliwość lekarzowi wybrać najodpowiedniejsze leczenie.